Historia Portugalii

W starożytności Portugalię zamieszkiwały ludy iberyjskie i celtyckie. W III wieku p. n. e. stała się ona częścią Kartaginy, sto lat później – Imperium Romanum. Od 27 roku p. n. e. ziemie Portugalii stanowiły prowincję zwaną Luzytanią. Po upadku Cesarstwa w Portugalii swe państwo założyli ariańscy Wizygoci – germańskie plemię, jedno z tych, które stały się przyczyna upadku Imperium Rzymskiemu. Kres wizygockiemu panowaniu położył najazd Arabów w VIII. Od tego momentu przez następne kilkaset lat w Portugalii rozwijała się i kwitła kultura islamska, a obok niej także i tolerancyjnie traktowane: chraeścijańska i żydowska.
Do dziś w niektórych regionach Portugalii możemy oglądać pozostałości kultury mauretańskiej.
W 1147 roku jego władca chrześcijański Alfons, zwany zdobywcą zdobył Lizbonę. Od tego czasu rozpoczął się proces powiększania terytorium. Ostatecznie w XIII wieku ukształtowały się granice kraju. Portugalia rozwijała się szybko, głównie dzięki silnym miastom. Już w XIII wieku w Lizbonie powstał pierwszy uniwersytet.
Prawdziwy rozkwit przyniosły jednak odkrycia geograficzne – to portugalscy żeglarze odkryli Przylądek Dobrej Nadziei. Rozwinięta flota i tradycje żeglarskie przydały się w XVI wieku, gdy Portugalia stała się imperium kolonialnym.
Silna pozycja osłabła w XIX wieku, wraz z uniezależnianiem się kolonii. W 1910 z królestwa, Portugalia stała się republiką. Jako że ominęła ja zawierucha wojny domowej w Hiszpanii i drugiej wojny światowej, zachowało się w niej wiele ciekawych zabytków, sam kraj natomiast jest kwitnący po dziś dzień, stanowiąc jedno z bogatszych państw Unii Europejskiej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: